Úvod Atopický ekzém

Atopický ekzém

Atopický ekzém (lidově lišej) je jedním z druhů ekzémů, tj. kožních onemocnění, které jsou velmi nepříjemné a úporné. Příčin tohoto onemocnění je spousta, i zkušený dermatolog má problém je určit. Toto onemocnění je dlouhodobé, často i celoživotní a střídají se u něj období klidu a vzplanutí projevů, většinou jako reakce na nějaký spouštěč.

Co je to atopický ekzém a jak se projevuje?

Atopický ekzém je kožní zánět, většinou alergického původu, neboli reakce organizmu na dráždivý podnět. Postihuje děti i dospělé. Jeho projevem je kožní vyrážka, obvykle červená, kůže bývá velmi suchá, nepříjemně svědí, často je rozpraskaná, někdy i mokvající. Zánětlivá ložiska se nejčastěji objevují na loktech, zápěstí, krku, pod koleny, nártech a na obličeji. Zejména v počáteční fázi ekzém velmi svědí a nutí ke škrábání. To pak často vede k poškození kůže a případnému zanesení infekce. Po odeznění zánětu se odumřelé vrstvy buněk šupinovitě olupují.

Příčina potíží s ekzémem má často pozadí v autoimunitě.

Jaké jsou příčiny ekzému?

Jedná se o dědičné onemocnění kůže, vyznačující se silnou svědivostí.

  • Atopický ekzém se často pojí s projevy senné rýmy, astmatu nebo s potravinovou alergií. Projevy ekzému mohou také zhoršovat alergeny v prostředí, znečištěné ovzduší a stres.
  • Ke zhoršování obecně dochází  na podzim a v zimě, v létě bývají projevy mírnější.
  • Nejčastějšími alergeny u ekzému  jsou některé potraviny, zejména kravské mléko, vejce, čokoláda, vlašské ořechy, citrusové plody nebo lepek. U starších dětí pak  inhalační alergeny, např. prach, roztoči, peří, pyly a srst zvířat.
  • Ekzém se také zhoršuje při různých onemocněních. Např. při chřipce, zánětu horních cest dýchacích, angíně, při zažívacích potížích, často i při běžné rýmě. U menších dětí má vliv i prořezávání zoubků, nebo zvýšená teplota.
  • Silné svědění kůže také vyvolává propocení.
  • Nepříznivě na ekzém působí některé hygienické a kosmetické prostředky. Může to být časté mytí mýdlem, používání pěny do koupele, voňavky, návštěva plaveckých bazénů. Kožní reakce vyvolávají i vlněné a kožešinové materiály, oděvy z nevzdušných a umělých látek, popřípadě i dráždivé chemikálie.
  • Stav kůže se zhoršuje i dlouhodobým nedostatkem odpočinku a nočního spánku, který je právě nemožný díky úpornému svědění.
  • U žen mají vliv i hormonální změny jako třeba menstruace, porod, či menopauza.

Kojenecká forma atopického ekzému.

U kojenců se objevuje atopický ekzém přibližně kolem 3. měsíce. Začíná obvykle na tvářích, bradě a čele, pak se rozšiřuje na celou hlavu, ruce, nohy a tělo. Kůže je červená, na postižených místech se objevují drobné pupínky a puchýřky. Silné svědění bývá příčinou neklidu dítěte, špatného spánku a pláče. Škrábáním si dítě zanáší do kůže infekci, která pak mokvá. K maximálnímu zhoršení dochází u kojenců kolem 10. měsíce, kdy se začínají pohybovat a potit. Zhoršení vyvolává i prořezávání zoubků, očkování, nebo různá dětská onemocnění. Vyvolávacími faktory jsou také potravinové alergeny, např. kravské mléko, citrusové plody, kakao a jiné. Průběh kojeneckého ekzému je u každého individuální a zcela nepravidelný. V některých případech kolem druhého roku vymizí. U starších dětí a batolat se ložiska ekzému přesouvají do loketních a podkoleních jamek, do ohybů, na hřbety rukou a nohou a na krk. Kůže bývá suchá, šupinatá a s jizvičkami po škrábání. V období klidu je kůže zhrublá a bledší. V pubertě ekzém u většiny ustává.

 

Další informace o alergiích a kožních nemocech najdete na webech Alergie na pyl s projevy jako svědění očí, kýchání a rýma.
Informace o kožních onemocněních -Kožní nemoci - lupénka, bradavice, svrab.

Léčba a doporučení

  • Léčbě ekzému by měla předcházet návštěva dermatologa. Kožní lékař, neboli dermatolog na prohlídce odebere malý vzorek kůže, který odešle k histologickému vyšetření. Důležitá je také následná návštěva alergologa, který zjišťuje pomocí testů vzdušné a potravinové alergeny.
  • Hlavní a základní léčba ekzému je zevní. Léčiva, které může předepsat jen lékař jsou tzv. kortikoidy. Není vhodné je nadměrně užívat, jelikož mají velké množství nežádoucích účinků. Jsou to hormonální prostředky ve formě mastí, krémů, roztoků a mlék. Mají silné protizánětlivé účinky a v akutních fázích ekzému jsou pro léčbu nepostradatelné. Je důležité řídit se u nich předepsanými zásadami a užívat je dle doporučení lékaře. Přípravky (masti) se používají pouze bodovitě, nejsou určeny  promazávání celého těla, pouze na postižené partie!  Silnější vrstva léku neznamená větší účinnost, naopak je větší zátěží pro kůži. Nepoužívají se dlouhodobě. Doporučuje se intervalová léčba. K doléčení a celkovému zahojení akutního projevu se předepisují přípravky nehormonální a slabší, jako je např. zinková pasta.
  • Existují však další možnosti léčby, kterými můžeme příznaky ekzému mírnit. V první řadě je velmi důležité dodržovat správnou životosprávu, omezit kontakt s alergeny a naučit se s tímto onemocněním žít. Jelikož kůže bývá suchá, je potřeba ji stále promašťovat.  V lékarně je spousta přípravků, každý nemocný by si měl vyzkoušet, který mu nejlépe vyhovuje. Osvědčené jsou např. masti a mléka Excipial, Ung, Linola, Lipobase a jiné. Pro extrémně vysušenou pokožku je vhodná i vazelína. V lidovém léčitelství se doporučovalo vepřové sádlo, ovšem bez konzervantů.
  • Za pokus jistě stojí i některé dopňky stravy, které pomáhají posilovat imunitu a schopnost organismu vyrovnávat se s alergeny.
  • Postižený člověk ekzémem by měl spíše upřednostňovat sprchu před koupáním. Když už koupele, tak se doporučují promašťovací oleje. Je nutné vyvarovat se pěnám a agresivním sprchovým gelům. Doručuje se sprchování vlažnou vodou a po koupeli pokožku namazat. Často se ke zklidnění zánětu používají vlažné obklady Jarischovým roztokem.
  • V některých případech, pokud pravidelná a správná léčba nezabírá, může lékař poslat pacienta na světloléčbu, tzv. fototerapii. Je u ní nezbytná pravidelnost, obvykle se provádí po dobu tří měsíců 1- 3x týdně.
  • Ekzém příznivě ovlivňuje pobyt u moře, přiměřené slunění může zlepšit stav kůže na několik týdnů až měsíců. Některé pojišťovny přispívají na ozdravné pobyty alergikům a atopicům.
  • Jsou případy, kdy změna prostředí k bydlení (přestěhování) zcela vymítila projevy atopického ekzému u postiženého jedince.

Shrnutí

U atopického ekzému jde ve většině případů o dědičnou dispozici, proto jeho vznik bohužel neovlivníme. Určitými opatřeními však můžeme jeho vzplanutí předcházet a nebo alespoň zmírnit jeho projevy. Každý, kdo zná ekzém tzv. na vlastní kůži, udělá vše, aby se tohoto nepříjemného průvodce svým životem zbavil.


Diskuse (121 komentářů)

Lucík, (06. 01. 2011 11:10) Reagovat
Dobrý den,mám atopický ekzém už od 5let.Můj ekzém se neustále stěhuje po celém těle.Zrovna ho mám v obličeji a vlasech.Neporadí mi někdo na tento problém šampon.Je zvláštní,že to začalo tím,že se mi začaly více mastit vlasy.V obličeji je to zvlášť nepříjemné.Neporadí mi někdo prosím.
Pampamda, (20. 10. 2011 08:00) Reagovat
Dobrý den,mohla bych Vám poradit ucelenou řadu kosmetiky, která se dá použít i při atopickém ekzému a pomáhá. Navíc lze používání konzultovat i s lékařem. Lze použít i u dětí - je opravdu šetrná.
jana, (24. 02. 2011 18:45) Reagovat
Mne sa ekzem vyhodil v30 na rukach stale ked si ich umyjem mydlom je jedno akym mam to z každeho mydla.Dokonca aj z jari na riad potom my to mokva a pali ma to použivam krem Flexitol ale nepomaha .
Hana, (03. 03. 2011 19:59) Reagovat
Dobrý den, kdo chcete poradit s léčbou atopického ekzému, která pomáhá napiště na email.: h.markusova@seznam.cz
Jana, (19. 03. 2011 11:08) Reagovat
Když jsem byla malá, měla jsem atopický ekzém na rukách, obličeji. Doktoři mi nepomohli, tak jsem navštívila léčitele a ten mi předepsal lžíci vegetolu (oleje) s rozmačkaným stroužkem česneku a během měsíce to bylo pryč...Teď se mi ekzém objevil po několika letech znovu, tak začínám léčbu česnekem a uvidíme...
Honza, (22. 06. 2011 11:35) Reagovat
Trpím atopickým exémem už od narození a teď se mi znovu po asi 6 letech oběvil na pažích, krku, očních víčkách a mezi prsty na levé ruce. Jsem ale bohužel v Anglii na 2 měsíce, takže se mi nechce tady chodit k nějakým doktorům proto mě vaše česneková léčba zajímá. a chci se zeptata zda je jedno jaký olej budu s česnekem používat, nebo jestli je nějaký na to nejvhodnější .) Děkuji Havlas.
JITKA ŠAUEROVÁ, (14. 04. 2011 12:34) Reagovat
Doporučím Vám Gel,kterým tyto problémy odbouráte.Užívá se na všechny tipy ekzémů.Ozvěte se a ráda Vám poradím.jitsa@seznam.cz
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Atopický ekzém.info
Kontakty