Úvod Atopický ekzém

Atopický ekzém

Atopický ekzém (lidově lišej) je jedním z druhů ekzémů, tj. kožních onemocnění, které jsou velmi nepříjemné a úporné. Příčin tohoto onemocnění je spousta, i zkušený dermatolog má problém je určit. Toto onemocnění je dlouhodobé, často i celoživotní a střídají se u něj období klidu a vzplanutí projevů, většinou jako reakce na nějaký spouštěč.

Co je to atopický ekzém a jak se projevuje?

Atopický ekzém je kožní zánět, většinou alergického původu, neboli reakce organizmu na dráždivý podnět. Postihuje děti i dospělé. Jeho projevem je kožní vyrážka, obvykle červená, kůže bývá velmi suchá, nepříjemně svědí, často je rozpraskaná, někdy i mokvající. Zánětlivá ložiska se nejčastěji objevují na loktech, zápěstí, krku, pod koleny, nártech a na obličeji. Zejména v počáteční fázi ekzém velmi svědí a nutí ke škrábání. To pak často vede k poškození kůže a případnému zanesení infekce. Po odeznění zánětu se odumřelé vrstvy buněk šupinovitě olupují.

Příčina potíží s ekzémem má často pozadí v autoimunitě.

Jaké jsou příčiny ekzému?

Jedná se o dědičné onemocnění kůže, vyznačující se silnou svědivostí.

 • Atopický ekzém se často pojí s projevy senné rýmy, astmatu nebo s potravinovou alergií. Projevy ekzému mohou také zhoršovat alergeny v prostředí, znečištěné ovzduší a stres.
 • Ke zhoršování obecně dochází  na podzim a v zimě, v létě bývají projevy mírnější.
 • Nejčastějšími alergeny u ekzému  jsou některé potraviny, zejména kravské mléko, vejce, čokoláda, vlašské ořechy, citrusové plody nebo lepek. U starších dětí pak  inhalační alergeny, např. prach, roztoči, peří, pyly a srst zvířat.
 • Ekzém se také zhoršuje při různých onemocněních. Např. při chřipce, zánětu horních cest dýchacích, angíně, při zažívacích potížích, často i při běžné rýmě. U menších dětí má vliv i prořezávání zoubků, nebo zvýšená teplota.
 • Silné svědění kůže také vyvolává propocení.
 • Nepříznivě na ekzém působí některé hygienické a kosmetické prostředky. Může to být časté mytí mýdlem, používání pěny do koupele, voňavky, návštěva plaveckých bazénů. Kožní reakce vyvolávají i vlněné a kožešinové materiály, oděvy z nevzdušných a umělých látek, popřípadě i dráždivé chemikálie.
 • Stav kůže se zhoršuje i dlouhodobým nedostatkem odpočinku a nočního spánku, který je právě nemožný díky úpornému svědění.
 • U žen mají vliv i hormonální změny jako třeba menstruace, porod, či menopauza.

Kojenecká forma atopického ekzému.

U kojenců se objevuje atopický ekzém přibližně kolem 3. měsíce. Začíná obvykle na tvářích, bradě a čele, pak se rozšiřuje na celou hlavu, ruce, nohy a tělo. Kůže je červená, na postižených místech se objevují drobné pupínky a puchýřky. Silné svědění bývá příčinou neklidu dítěte, špatného spánku a pláče. Škrábáním si dítě zanáší do kůže infekci, která pak mokvá. K maximálnímu zhoršení dochází u kojenců kolem 10. měsíce, kdy se začínají pohybovat a potit. Zhoršení vyvolává i prořezávání zoubků, očkování, nebo různá dětská onemocnění. Vyvolávacími faktory jsou také potravinové alergeny, např. kravské mléko, citrusové plody, kakao a jiné. Průběh kojeneckého ekzému je u každého individuální a zcela nepravidelný. V některých případech kolem druhého roku vymizí. U starších dětí a batolat se ložiska ekzému přesouvají do loketních a podkoleních jamek, do ohybů, na hřbety rukou a nohou a na krk. Kůže bývá suchá, šupinatá a s jizvičkami po škrábání. V období klidu je kůže zhrublá a bledší. V pubertě ekzém u většiny ustává.

 

Další informace o alergiích a kožních nemocech najdete na webech Alergie na pyl s projevy jako svědění očí, kýchání a rýma.
Informace o kožních onemocněních -Kožní nemoci - lupénka, bradavice, svrab.

Léčba a doporučení

 • Léčbě ekzému by měla předcházet návštěva dermatologa. Kožní lékař, neboli dermatolog na prohlídce odebere malý vzorek kůže, který odešle k histologickému vyšetření. Důležitá je také následná návštěva alergologa, který zjišťuje pomocí testů vzdušné a potravinové alergeny.
 • Hlavní a základní léčba ekzému je zevní. Léčiva, které může předepsat jen lékař jsou tzv. kortikoidy. Není vhodné je nadměrně užívat, jelikož mají velké množství nežádoucích účinků. Jsou to hormonální prostředky ve formě mastí, krémů, roztoků a mlék. Mají silné protizánětlivé účinky a v akutních fázích ekzému jsou pro léčbu nepostradatelné. Je důležité řídit se u nich předepsanými zásadami a užívat je dle doporučení lékaře. Přípravky (masti) se používají pouze bodovitě, nejsou určeny  promazávání celého těla, pouze na postižené partie!  Silnější vrstva léku neznamená větší účinnost, naopak je větší zátěží pro kůži. Nepoužívají se dlouhodobě. Doporučuje se intervalová léčba. K doléčení a celkovému zahojení akutního projevu se předepisují přípravky nehormonální a slabší, jako je např. zinková pasta.
 • Existují však další možnosti léčby, kterými můžeme příznaky ekzému mírnit. V první řadě je velmi důležité dodržovat správnou životosprávu, omezit kontakt s alergeny a naučit se s tímto onemocněním žít. Jelikož kůže bývá suchá, je potřeba ji stále promašťovat.  V lékarně je spousta přípravků, každý nemocný by si měl vyzkoušet, který mu nejlépe vyhovuje. Osvědčené jsou např. masti a mléka Excipial, Ung, Linola, Lipobase a jiné. Pro extrémně vysušenou pokožku je vhodná i vazelína. V lidovém léčitelství se doporučovalo vepřové sádlo, ovšem bez konzervantů.
 • Za pokus jistě stojí i některé dopňky stravy, které pomáhají posilovat imunitu a schopnost organismu vyrovnávat se s alergeny.
 • Postižený člověk ekzémem by měl spíše upřednostňovat sprchu před koupáním. Když už koupele, tak se doporučují promašťovací oleje. Je nutné vyvarovat se pěnám a agresivním sprchovým gelům. Doručuje se sprchování vlažnou vodou a po koupeli pokožku namazat. Často se ke zklidnění zánětu používají vlažné obklady Jarischovým roztokem.
 • V některých případech, pokud pravidelná a správná léčba nezabírá, může lékař poslat pacienta na světloléčbu, tzv. fototerapii. Je u ní nezbytná pravidelnost, obvykle se provádí po dobu tří měsíců 1- 3x týdně.
 • Ekzém příznivě ovlivňuje pobyt u moře, přiměřené slunění může zlepšit stav kůže na několik týdnů až měsíců. Některé pojišťovny přispívají na ozdravné pobyty alergikům a atopicům.
 • Jsou případy, kdy změna prostředí k bydlení (přestěhování) zcela vymítila projevy atopického ekzému u postiženého jedince.

Shrnutí

U atopického ekzému jde ve většině případů o dědičnou dispozici, proto jeho vznik bohužel neovlivníme. Určitými opatřeními však můžeme jeho vzplanutí předcházet a nebo alespoň zmírnit jeho projevy. Každý, kdo zná ekzém tzv. na vlastní kůži, udělá vše, aby se tohoto nepříjemného průvodce svým životem zbavil.


Diskuse (121 komentářů)

Jan, (28. 09. 2012 20:50) Reagovat
Před časem jsem prožil s manželkou velice těžké období, kdy vážně onemocněla atpickým ekzémem. Byla postižená doslova od hlavy až k patě. Dělali jsme vše možné i nemožné, získali desítky a desítky zkušeností... Musela odejít do invalidky. Asi po roce se vrací do normálního života, kůži má nádhernou, jemnou, funkční aniž by si na ni musela něco mazat. Mnoho zkušeností jsem shrnul na internetových stránkách http://atopik.mypage.cz/
Zdena, (20. 12. 2012 13:48) Reagovat
Děkuji za tip. Jdu mrknout na odkazované internetové stránky. Poslední dobou se mi atopický ekzém zhoršuje a začínám z toho být hodně zoufalá. Bojím se, aby se mi také nerozšířil po celém těle.:(
Ivana, (10. 01. 2013 14:35) Reagovat
Hlavu vzhůru, držím palečky, ať se to zlepší. Nedávno jsem byla také ve fázi zhoršování a bála jsem se, ale teď je to zase o něco lepší, tak snad to tak vydrží. Ani nevím, čím bylo zlepšení způsobené. Používám téměř stále to samé.
Zora, (31. 01. 2013 19:20) Reagovat
Mám dva a půlroční dítko s atopickým ekzémem. V poslední době to bylo ošklivý. Hodně si to škrabal a měl stroupky, ale začaly jsme do koupele používat soli na to určené a je to o něco lepší, ale dlouhodobý efekt vám nepovím. Na to je ještě brzy.
Erika, (06. 02. 2013 16:22) Reagovat
Myslíte sůl z Mrtvého moře? Já myslela, že to je dobré na lupénku, nebo je to jedno, na který kožní problém se to využije?
Saraaaa, (06. 02. 2013 21:34) Reagovat
Ahoj, chci vam poradit... Od malička jsem trpěla na exem. Mela jsem ho témeř po celem tele ... Pokud jde o malé dite je nejlepsi ho brat každy rok pravidelne k moři... Sice je to finančně náročné ale zaručeně mu pomůžete po zbytek zivota a hodne mu ho zlepšíte neříkám ze se exem opět neobjeví ale rozhodne to nebude tak závazné aby to bylo rychlým zpusobem neodstranitelne... On 1 roku jsem jezdila pravidelne k moři a každy rok se me potíže zlepšovali . Dnes je mi 19 let a exem se objeví 1 do dvou let a neni to tak hrozne ... Kdyz se to neda vydržet vezmu obyč. Sůl a trošičku teple volný a mista kde je exem potírám ... Tim se exem vyšší a doslova zmizí.... Bez jakékoli stopy ze tam nekdy byl ... Myslim si ze mastné krémy jsou akorát příteží pro exem... Chce to sušit sušit a sušit a pote namazat vhodnou masti na exem ktera neni mastné!!!!!! Např. Konopnpu masti ktera neni vyrobena z vazeliny !!!!
Iveta, (19. 02. 2013 08:54) Reagovat
S tím mořem musím jen souhlasit. Jezdíme s dcerkou, která má ekzém, také pravidelně, a i když úplně ekzém nezmizí, dost se tím zlepšuje.
Hedva, (25. 02. 2013 13:44) Reagovat
Také kvůli synovo ekzému jedeme letos k moři - poprvé, tak snad se mu to vylepší. Má to střídavě lepší a střídavě horší. Zkoušíme vše možné.
Saraaaaa, (25. 02. 2013 19:13) Reagovat
Jde o to ze do budoucna se diky mořské vode exem bude vyskytovat na menších plochách a bude se lépe hojit ... Sůl je zázrak nejen na exem :) delam si pleťové masky na obličej a jeto bomba :)) jinak jak rikam dobre jsou konopné NEMASTNÉ!!!!! Masi ...:) exem se hojí díky jemu vysušení ... Pokud mokvá je to horší ..:)
Kveta, (26. 02. 2013 08:16) Reagovat
Mně pomohla na atopiský ekzém Pomada Tepezcohuite z Mexika, doporučila mi ji kamarádka. vždy jsem měla ekzém na rukách a to nejvíce v zimě. Objednala jsem si ji přes internet na tepezcohuite strom kůže.
Světlana, (04. 03. 2013 12:56) Reagovat
O téhle pomádě z Mexika jsem ještě neslyšela, a to jsem si myslela, že už jsem vyzkoušela všechno možné na atopický ekzém, nebo že jsem o všem minimálně slyšela.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Atopický ekzém.info
Kontakty