Úvod Léčba a doporučení

Léčba a doporučení

  • Léčbě ekzému by měla předcházet návštěva dermatologa. Kožní lékař, neboli dermatolog na prohlídce odebere malý vzorek kůže, který odešle k histologickému vyšetření. Důležitá je také následná návštěva alergologa, který zjišťuje pomocí testů vzdušné a potravinové alergeny.
  • Hlavní a základní léčba ekzému je zevní. Léčiva, které může předepsat jen lékař jsou tzv. kortikoidy. Není vhodné je nadměrně užívat, jelikož mají velké množství nežádoucích účinků. Jsou to hormonální prostředky ve formě mastí, krémů, roztoků a mlék. Mají silné protizánětlivé účinky a v akutních fázích ekzému jsou pro léčbu nepostradatelné. Je důležité řídit se u nich předepsanými zásadami a užívat je dle doporučení lékaře. Přípravky (masti) se používají pouze bodovitě, nejsou určeny  promazávání celého těla, pouze na postižené partie!  Silnější vrstva léku neznamená větší účinnost, naopak je větší zátěží pro kůži. Nepoužívají se dlouhodobě. Doporučuje se intervalová léčba. K doléčení a celkovému zahojení akutního projevu se předepisují přípravky nehormonální a slabší, jako je např. zinková pasta.
  • Existují však další možnosti léčby, kterými můžeme příznaky ekzému mírnit. V první řadě je velmi důležité dodržovat správnou životosprávu, omezit kontakt s alergeny a naučit se s tímto onemocněním žít. Jelikož kůže bývá suchá, je potřeba ji stále promašťovat.  V lékarně je spousta přípravků, každý nemocný by si měl vyzkoušet, který mu nejlépe vyhovuje. Osvědčené jsou např. masti a mléka Excipial, Ung, Linola, Lipobase a jiné. Pro extrémně vysušenou pokožku je vhodná i vazelína. V lidovém léčitelství se doporučovalo vepřové sádlo, ovšem bez konzervantů.
  • Za pokus jistě stojí i některé dopňky stravy, které pomáhají posilovat imunitu a schopnost organismu vyrovnávat se s alergeny.
  • Postižený člověk ekzémem by měl spíše upřednostňovat sprchu před koupáním. Když už koupele, tak se doporučují promašťovací oleje. Je nutné vyvarovat se pěnám a agresivním sprchovým gelům. Doručuje se sprchování vlažnou vodou a po koupeli pokožku namazat. Často se ke zklidnění zánětu používají vlažné obklady Jarischovým roztokem.
  • V některých případech, pokud pravidelná a správná léčba nezabírá, může lékař poslat pacienta na světloléčbu, tzv. fototerapii. Je u ní nezbytná pravidelnost, obvykle se provádí po dobu tří měsíců 1- 3x týdně.
  • Ekzém příznivě ovlivňuje pobyt u moře, přiměřené slunění může zlepšit stav kůže na několik týdnů až měsíců. Některé pojišťovny přispívají na ozdravné pobyty alergikům a atopicům.
  • Jsou případy, kdy změna prostředí k bydlení (přestěhování) zcela vymítila projevy atopického ekzému u postiženého jedince.TIP : vše o bolení a motání hlavy : Bolest hlavy - články, diskuze a rady.

Shrnutí

U atopického ekzému jde ve většině případů o dědičnou dispozici, proto jeho vznik bohužel neovlivníme. Určitými opatřeními však můžeme jeho vzplanutí předcházet a nebo alespoň zmírnit jeho projevy. Každý, kdo zná ekzém tzv. na vlastní kůži, udělá vše, aby se tohoto nepříjemného průvodce svým životem zbavil.

 


Diskuse (29 komentářů)

Lucie, (07. 02. 2010 19:20) Reagovat
Dorbý den.Mám 21.měs.kluka a máme na obličeji suchou trochu lehce vysušenou kůži.Malý se léčil atopickým ekzémem,když byl malý.Chtěla jsem se zeptat co je na to dobré za mast a čeho se mám vyvarovat nejvíc v jídelníčku?Mám ho mít obličej nějakým neparfémavaným mýdlem nebo jen vodou a pak namazat krémem?Mějte se krásně a děkuji Kudličová.
Janka, (24. 03. 2011 18:26) Reagovat
Dobrý deň Lucie, volám sa Janka a som zo Slovenska. K problematike stravovania, atď. ako píšete sa Vám neviem vyjadriť, avšak prikladám link, ktorý by Vás mohol zaujať, a myslím.http://zivot.lesk.cas.sk/clanok/8003/utajena-liecebna-v-travnici-liecia-atopicky-ekzem-deti.htmlNie je to žiadny výmysel, ale ozajstný liečebný ústav, ktorý pomáha. Nakoľko som študentkou VŠ, spolupracujem s riaditeľom tohto zariadenia - MUDr. Bernátom. Zároveň prikladám aj link na webovú stránku tohto zariadenia:http://www.odlu.sk/Plus facebook profil: ODLU TRÁVNICA - Odborný detský liečebný ústav - kde sa prípadne môžete poradiť ako vytvoriť správny jedálníček, príp. iné otázkyverím, že Vám táto správa bude nápomocná.
jakub.smékal, (11. 02. 2010 21:05) Reagovat
Dobrý den,já jsem Jakub Smékal,je mi 16 let a od narození mám na leve časti krku a trochu na leve ¨"kotletce"atopický ekzém,když jsem byl menší,dělali mi to lejzrem,ale moc nam to nepomohlo.Já bych se chtěl toho nějak-částečne zbavit,nemůžete mi poradit jak?Moc prosím!Děkuji!!!!
gabriela, (25. 02. 2010 19:40) Reagovat
Dobrý den, zabývám se problémy jako je právě atopický ekzém apod., napiště mi na email gabrielamal@seznam.cz a zkusíme to probrat jestli najdeme rěšení
Lenka, (28. 02. 2010 18:27) Reagovat
Dobrý den,já mám atopický ekzem už delší dobu.Je mi 15 let a poslední dobou cca 1 rok se mi atopický elzem velmi zhoršil,vždy jsem ekzem trochu mněla ale jen trochu na rukou a nohou,ale ted poslední rok ho mam i na obličeji!Což je velmi nepříjemné...a tak bych se chtěla zeptat jak je možné že se mi ekzem poslední dobou rozšířil i do oblasti obličeje?předem velmi děkuji za odpověd
Janka, (24. 03. 2011 18:19) Reagovat
ahoj Lenka, , volám sa Janka a som zo Slovenska. Prikladám ti link, ktorý by ťa mohol zaujať, a myslím, že ti i pomôcť.http://zivot.lesk.cas.sk/clanok/8003/utajena-liecebna-v-travnici-liecia-atopicky-ekzem-deti.htmlNie je to žiadny výmysel, ale ozajstný liečebný ústav, ktorý pomáha. Nakoľko som študentkou VŠ, spolupracujem s riaditeľom tohto zariadenia - MUDr. Bernátom. Zároveň ti prikladám aj link na webovú stránku tohto zariadenia:http://www.odlu.sk/Plus facebook profil: ODLU TRÁVNICA - Odborný detský liečebný ústavAhoj, a verím, že ti táto správa bude ozaj nápomocná.
Kim, (30. 09. 2010 12:50) Reagovat
Pokud chcete zkusit přírodní bylinnou léčbu s fantastickými výsledky, kontaktujte mne , najdeme správný postup i pro Vás.
mjc_hitman, (21. 12. 2010 08:36) Reagovat
Ahojte, niekolko rokov som mal na lavom ukazovaku super ekzem, z casu na casbol v takom stave ze sa ho stacilo dotknut a praskala mi koza az domasa. pomohol som si knemu zrejme pracou s chemikaliami bez rukavic.Nezaberalo nic, bol som aj u koznej ked sa mi vyhodili aj na zvysneprsty male pupence co strasne svrbeli. Jej zaver, atopicky ekzem.Davala mi na to dusik co celkom pomohlo a kazala davat pozor co jem;) pomohlo to len docasne.
daniela, (06. 02. 2013 17:23) Reagovat
rada by som vedela odpoved na otazku,ci je toto ochorenie prenosne na inu osobu
mjc_hitman, (06. 02. 2013 21:06) Reagovat
Nie, atopický ekzém môže vyzerať niekedy dosť nechutne, ale prenosný nie je. Super vec je na to konope a výrobky z neho. www.delibuts.eu, alebo cz, potom aj cannader robí z konope a zrejme aj ďalší ... hlavnou zložkou je zväčša kvalitný konopný olej, ktorý je dobré užívať aj vnútorne
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Atopický ekzém.info
Kontakty