Úvod Atopický ekzém

Atopický ekzém

Atopický ekzém (lidově lišej) je jedním z druhů ekzémů, tj. kožních onemocnění, které jsou velmi nepříjemné a úporné. Příčin tohoto onemocnění je spousta, i zkušený dermatolog má problém je určit. Toto onemocnění je dlouhodobé, často i celoživotní a střídají se u něj období klidu a vzplanutí projevů, většinou jako reakce na nějaký spouštěč.

Co je to atopický ekzém a jak se projevuje?

Atopický ekzém je kožní zánět, většinou alergického původu, neboli reakce organizmu na dráždivý podnět. Postihuje děti i dospělé. Jeho projevem je kožní vyrážka, obvykle červená, kůže bývá velmi suchá, nepříjemně svědí, často je rozpraskaná, někdy i mokvající. Zánětlivá ložiska se nejčastěji objevují na loktech, zápěstí, krku, pod koleny, nártech a na obličeji. Zejména v počáteční fázi ekzém velmi svědí a nutí ke škrábání. To pak často vede k poškození kůže a případnému zanesení infekce. Po odeznění zánětu se odumřelé vrstvy buněk šupinovitě olupují.

Příčina potíží s ekzémem má často pozadí v autoimunitě.

Jaké jsou příčiny ekzému?

Jedná se o dědičné onemocnění kůže, vyznačující se silnou svědivostí.

 • Atopický ekzém se často pojí s projevy senné rýmy, astmatu nebo s potravinovou alergií. Projevy ekzému mohou také zhoršovat alergeny v prostředí, znečištěné ovzduší a stres.
 • Ke zhoršování obecně dochází  na podzim a v zimě, v létě bývají projevy mírnější.
 • Nejčastějšími alergeny u ekzému  jsou některé potraviny, zejména kravské mléko, vejce, čokoláda, vlašské ořechy, citrusové plody nebo lepek. U starších dětí pak  inhalační alergeny, např. prach, roztoči, peří, pyly a srst zvířat.
 • Ekzém se také zhoršuje při různých onemocněních. Např. při chřipce, zánětu horních cest dýchacích, angíně, při zažívacích potížích, často i při běžné rýmě. U menších dětí má vliv i prořezávání zoubků, nebo zvýšená teplota.
 • Silné svědění kůže také vyvolává propocení.
 • Nepříznivě na ekzém působí některé hygienické a kosmetické prostředky. Může to být časté mytí mýdlem, používání pěny do koupele, voňavky, návštěva plaveckých bazénů. Kožní reakce vyvolávají i vlněné a kožešinové materiály, oděvy z nevzdušných a umělých látek, popřípadě i dráždivé chemikálie.
 • Stav kůže se zhoršuje i dlouhodobým nedostatkem odpočinku a nočního spánku, který je právě nemožný díky úpornému svědění.
 • U žen mají vliv i hormonální změny jako třeba menstruace, porod, či menopauza.

Kojenecká forma atopického ekzému.

U kojenců se objevuje atopický ekzém přibližně kolem 3. měsíce. Začíná obvykle na tvářích, bradě a čele, pak se rozšiřuje na celou hlavu, ruce, nohy a tělo. Kůže je červená, na postižených místech se objevují drobné pupínky a puchýřky. Silné svědění bývá příčinou neklidu dítěte, špatného spánku a pláče. Škrábáním si dítě zanáší do kůže infekci, která pak mokvá. K maximálnímu zhoršení dochází u kojenců kolem 10. měsíce, kdy se začínají pohybovat a potit. Zhoršení vyvolává i prořezávání zoubků, očkování, nebo různá dětská onemocnění. Vyvolávacími faktory jsou také potravinové alergeny, např. kravské mléko, citrusové plody, kakao a jiné. Průběh kojeneckého ekzému je u každého individuální a zcela nepravidelný. V některých případech kolem druhého roku vymizí. U starších dětí a batolat se ložiska ekzému přesouvají do loketních a podkoleních jamek, do ohybů, na hřbety rukou a nohou a na krk. Kůže bývá suchá, šupinatá a s jizvičkami po škrábání. V období klidu je kůže zhrublá a bledší. V pubertě ekzém u většiny ustává.

 

Další informace o alergiích a kožních nemocech najdete na webech Alergie na pyl s projevy jako svědění očí, kýchání a rýma.
Informace o kožních onemocněních -Kožní nemoci - lupénka, bradavice, svrab.

Léčba a doporučení

 • Léčbě ekzému by měla předcházet návštěva dermatologa. Kožní lékař, neboli dermatolog na prohlídce odebere malý vzorek kůže, který odešle k histologickému vyšetření. Důležitá je také následná návštěva alergologa, který zjišťuje pomocí testů vzdušné a potravinové alergeny.
 • Hlavní a základní léčba ekzému je zevní. Léčiva, které může předepsat jen lékař jsou tzv. kortikoidy. Není vhodné je nadměrně užívat, jelikož mají velké množství nežádoucích účinků. Jsou to hormonální prostředky ve formě mastí, krémů, roztoků a mlék. Mají silné protizánětlivé účinky a v akutních fázích ekzému jsou pro léčbu nepostradatelné. Je důležité řídit se u nich předepsanými zásadami a užívat je dle doporučení lékaře. Přípravky (masti) se používají pouze bodovitě, nejsou určeny  promazávání celého těla, pouze na postižené partie!  Silnější vrstva léku neznamená větší účinnost, naopak je větší zátěží pro kůži. Nepoužívají se dlouhodobě. Doporučuje se intervalová léčba. K doléčení a celkovému zahojení akutního projevu se předepisují přípravky nehormonální a slabší, jako je např. zinková pasta.
 • Existují však další možnosti léčby, kterými můžeme příznaky ekzému mírnit. V první řadě je velmi důležité dodržovat správnou životosprávu, omezit kontakt s alergeny a naučit se s tímto onemocněním žít. Jelikož kůže bývá suchá, je potřeba ji stále promašťovat.  V lékarně je spousta přípravků, každý nemocný by si měl vyzkoušet, který mu nejlépe vyhovuje. Osvědčené jsou např. masti a mléka Excipial, Ung, Linola, Lipobase a jiné. Pro extrémně vysušenou pokožku je vhodná i vazelína. V lidovém léčitelství se doporučovalo vepřové sádlo, ovšem bez konzervantů.
 • Za pokus jistě stojí i některé dopňky stravy, které pomáhají posilovat imunitu a schopnost organismu vyrovnávat se s alergeny.
 • Postižený člověk ekzémem by měl spíše upřednostňovat sprchu před koupáním. Když už koupele, tak se doporučují promašťovací oleje. Je nutné vyvarovat se pěnám a agresivním sprchovým gelům. Doručuje se sprchování vlažnou vodou a po koupeli pokožku namazat. Často se ke zklidnění zánětu používají vlažné obklady Jarischovým roztokem.
 • V některých případech, pokud pravidelná a správná léčba nezabírá, může lékař poslat pacienta na světloléčbu, tzv. fototerapii. Je u ní nezbytná pravidelnost, obvykle se provádí po dobu tří měsíců 1- 3x týdně.
 • Ekzém příznivě ovlivňuje pobyt u moře, přiměřené slunění může zlepšit stav kůže na několik týdnů až měsíců. Některé pojišťovny přispívají na ozdravné pobyty alergikům a atopicům.
 • Jsou případy, kdy změna prostředí k bydlení (přestěhování) zcela vymítila projevy atopického ekzému u postiženého jedince.

Shrnutí

U atopického ekzému jde ve většině případů o dědičnou dispozici, proto jeho vznik bohužel neovlivníme. Určitými opatřeními však můžeme jeho vzplanutí předcházet a nebo alespoň zmírnit jeho projevy. Každý, kdo zná ekzém tzv. na vlastní kůži, udělá vše, aby se tohoto nepříjemného průvodce svým životem zbavil.


Diskuse (121 komentářů)

Alena, (16. 07. 2013 03:33) Reagovat
[quote name="Saraaaaa"]Jde o to ze do budoucna se diky mořské vode exem bude vyskytovat na menších plochách a bude se lépe hojit ... Sůl je zázrak nejen na exem :) delam si pleťové masky na obličej a jeto bomba :)) jinak jak rikam dobre jsou konopné NEMASTNÉ!!!!! Masi ...:) exem se hojí díky jemu vysušení ... Pokud mokvá je to horší ..:)[/quote]Zkusím také tu nemastnou konopnou mast. už mi ji někdo doporučoval. tak snad to zabere. S atopickým ekzémem se potýkám už několik let a se střídavými úspěchy. No...spíš neúspěchy. Já jsem ráda, že se mi to hlavně nějak moc nezhoršuje. Nemám to ve velké míře.
Magda, (15. 08. 2013 20:14) Reagovat
Je mi 18 let a atopický ekzém mám zhruba od 3 měsíců. Od mala jsem byla nucena chodit k doktorům, brát různé prášky a především se mazat a dělat různé zábaly. Jsem alergická na spoustu věcí a kdybych se měla všemu vyhýbat tak ani nevyjdu z domu a nikdy se pořádně nenajím. Od mala se mě rodiče snažily léčit, ale ekzém mi nikdy nezmizel. Když jsem vyrostla zjistila jsem, že je nejlepší to vydržet a neškrabat se a hlavně se pořád mazat. Teď mě ekzém jako, že bych měla vyrážku kterou si musím škrabat nemám. Vyraší mi jen někdy a to je děs prostě to musím vydržet a ona se potom za nějaký čas ztratí. Ale i přes to, že se pořád mažu mám suchou pokožku, loupu se a není dne kdybych se nepoškrábala. Jak už jsem říkala vyrážka mi zmizí, ale co mě trápí a nikdy asi nezmizí je to, že mám na rukou a na nohách starou kůži jak kdyby mi bylo 70 let. Jestli by někdo věděl co s tou 70 letou kůži jde dělat byla bych ráda. Nebo jen napište jestli to taky znáte přece nejsem jediná.
Kristýna, (25. 09. 2013 13:52) Reagovat
Ahojky, zdravím všechny, které tato ohavnost také trápí ;-) Od narození jsem trpěla atopickým ekzémem, vyzkoušela jsem bezpočet kožařů, čínskou medicínu, kortikoidy, hormony, různě mastičky, bylinky atd. Vše zabíralo buďto jen na chvilku, nebo vůbec. Až jsem se seznámila s přítelkyní mého kamaráda, která tímto problémem také trpěla a která se toho úspěšně zbavila. Zpočátku jsem tomu nevěřila,ale jelikož jsem už byla zoufalá, tak jsem si řekla, že za zkoušku nic nedám. Nevěřila jsem, dokud jsem nevyzkoušela, již po 2 týdnech léčby byly znatelné obrovské změny a po2 měsících jsem se už za sebe nemusela stydět. Pokud byste měli zájem o informace a způsob, který mi pomohl, ozvěte se na e-mail: KristynaHofbauerova@seznam.cz je to pro všechny, kteří se toho opravdu chtějí zbavit. Přejin pěkný den
Darina, (04. 10. 2013 14:00) Reagovat
Atopický ekzém se dá léčit zcela přírodně, i když tomu mnoho lidí nevěří. Navštívila jsem léčitele Petra Hrouska a ten mi určil příčinu ekzému ve skryté potravinové intoleranci. Po vynechání vadných potravin se vše se rychle napravilo.
Simona, (06. 10. 2013 12:33) Reagovat
Ahoj lidičky, taky se potýkám s atopickým ekzémem už od svých 4 let - nejprve jsem měla ekzém jen v podkoleních a pažních jamkách a po 17 letech to mám snad všude až na zádové partie :( Už jsem vyzkoušela konopné masti, moře, světloléčbu, vyhýbám se alergenním potravinám a jediné co mi alespoň na chvíli zabere je dehtová mast :( Kdyby věděl někdo o něčem, co by mi mohlo pomoci, tak dejte prosím vědět...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Atopický ekzém.info
Kontakty