Úvod Léčba a doporučení

Léčba a doporučení

  • Léčbě ekzému by měla předcházet návštěva dermatologa. Kožní lékař, neboli dermatolog na prohlídce odebere malý vzorek kůže, který odešle k histologickému vyšetření. Důležitá je také následná návštěva alergologa, který zjišťuje pomocí testů vzdušné a potravinové alergeny.
  • Hlavní a základní léčba ekzému je zevní. Léčiva, které může předepsat jen lékař jsou tzv. kortikoidy. Není vhodné je nadměrně užívat, jelikož mají velké množství nežádoucích účinků. Jsou to hormonální prostředky ve formě mastí, krémů, roztoků a mlék. Mají silné protizánětlivé účinky a v akutních fázích ekzému jsou pro léčbu nepostradatelné. Je důležité řídit se u nich předepsanými zásadami a užívat je dle doporučení lékaře. Přípravky (masti) se používají pouze bodovitě, nejsou určeny  promazávání celého těla, pouze na postižené partie!  Silnější vrstva léku neznamená větší účinnost, naopak je větší zátěží pro kůži. Nepoužívají se dlouhodobě. Doporučuje se intervalová léčba. K doléčení a celkovému zahojení akutního projevu se předepisují přípravky nehormonální a slabší, jako je např. zinková pasta.
  • Existují však další možnosti léčby, kterými můžeme příznaky ekzému mírnit. V první řadě je velmi důležité dodržovat správnou životosprávu, omezit kontakt s alergeny a naučit se s tímto onemocněním žít. Jelikož kůže bývá suchá, je potřeba ji stále promašťovat.  V lékarně je spousta přípravků, každý nemocný by si měl vyzkoušet, který mu nejlépe vyhovuje. Osvědčené jsou např. masti a mléka Excipial, Ung, Linola, Lipobase a jiné. Pro extrémně vysušenou pokožku je vhodná i vazelína. V lidovém léčitelství se doporučovalo vepřové sádlo, ovšem bez konzervantů.
  • Za pokus jistě stojí i některé dopňky stravy, které pomáhají posilovat imunitu a schopnost organismu vyrovnávat se s alergeny.
  • Postižený člověk ekzémem by měl spíše upřednostňovat sprchu před koupáním. Když už koupele, tak se doporučují promašťovací oleje. Je nutné vyvarovat se pěnám a agresivním sprchovým gelům. Doručuje se sprchování vlažnou vodou a po koupeli pokožku namazat. Často se ke zklidnění zánětu používají vlažné obklady Jarischovým roztokem.
  • V některých případech, pokud pravidelná a správná léčba nezabírá, může lékař poslat pacienta na světloléčbu, tzv. fototerapii. Je u ní nezbytná pravidelnost, obvykle se provádí po dobu tří měsíců 1- 3x týdně.
  • Ekzém příznivě ovlivňuje pobyt u moře, přiměřené slunění může zlepšit stav kůže na několik týdnů až měsíců. Některé pojišťovny přispívají na ozdravné pobyty alergikům a atopicům.
  • Jsou případy, kdy změna prostředí k bydlení (přestěhování) zcela vymítila projevy atopického ekzému u postiženého jedince.TIP : vše o bolení a motání hlavy : Bolest hlavy - články, diskuze a rady.

Shrnutí

U atopického ekzému jde ve většině případů o dědičnou dispozici, proto jeho vznik bohužel neovlivníme. Určitými opatřeními však můžeme jeho vzplanutí předcházet a nebo alespoň zmírnit jeho projevy. Každý, kdo zná ekzém tzv. na vlastní kůži, udělá vše, aby se tohoto nepříjemného průvodce svým životem zbavil.

 


Diskuse (29 komentářů)

Maddison, (19. 09. 2015 18:23) Reagovat
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?My web blog :: ช่างกุญแจชลบุรี: https://www.facebook.com/BigkeyChon
Danny, (08. 12. 2015 19:51) Reagovat
But then, even if the franchise business is expensive still a lot of people would opt for itt due to its promising business opportunities.The database, the gold mine of any business is generally nnot maintained well enough.As things progress, expect thhe structure to change.Feel free to visit my blog Bisnis Dagang: http://usahainvestasi.livejournal.com/
Maya, (23. 04. 2018 09:57) Reagovat
Dobry den, co pouzivate na bezne promastovani klidnych míst prosim? Nesedi mi linola, excipial, lipobase... vse je moc masny a nasledne vysusuje vic, nez kdyz se nenamazu. Navic mam podezreni, ze nesnasim parafinum liquidum, protoze vse, kde bylo mi nesedelo (mimo excipialu, ktery nehydratuje dostatecne). Za jakych okolnosti muze lekar doporucit fototerapii? Dekuji za odpoved M.B.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Atopický ekzém.info
Kontakty