Úvod Léčba a doporučení

Léčba a doporučení

  • Léčbě ekzému by měla předcházet návštěva dermatologa. Kožní lékař, neboli dermatolog na prohlídce odebere malý vzorek kůže, který odešle k histologickému vyšetření. Důležitá je také následná návštěva alergologa, který zjišťuje pomocí testů vzdušné a potravinové alergeny.
  • Hlavní a základní léčba ekzému je zevní. Léčiva, které může předepsat jen lékař jsou tzv. kortikoidy. Není vhodné je nadměrně užívat, jelikož mají velké množství nežádoucích účinků. Jsou to hormonální prostředky ve formě mastí, krémů, roztoků a mlék. Mají silné protizánětlivé účinky a v akutních fázích ekzému jsou pro léčbu nepostradatelné. Je důležité řídit se u nich předepsanými zásadami a užívat je dle doporučení lékaře. Přípravky (masti) se používají pouze bodovitě, nejsou určeny  promazávání celého těla, pouze na postižené partie!  Silnější vrstva léku neznamená větší účinnost, naopak je větší zátěží pro kůži. Nepoužívají se dlouhodobě. Doporučuje se intervalová léčba. K doléčení a celkovému zahojení akutního projevu se předepisují přípravky nehormonální a slabší, jako je např. zinková pasta.
  • Existují však další možnosti léčby, kterými můžeme příznaky ekzému mírnit. V první řadě je velmi důležité dodržovat správnou životosprávu, omezit kontakt s alergeny a naučit se s tímto onemocněním žít. Jelikož kůže bývá suchá, je potřeba ji stále promašťovat.  V lékarně je spousta přípravků, každý nemocný by si měl vyzkoušet, který mu nejlépe vyhovuje. Osvědčené jsou např. masti a mléka Excipial, Ung, Linola, Lipobase a jiné. Pro extrémně vysušenou pokožku je vhodná i vazelína. V lidovém léčitelství se doporučovalo vepřové sádlo, ovšem bez konzervantů.
  • Za pokus jistě stojí i některé dopňky stravy, které pomáhají posilovat imunitu a schopnost organismu vyrovnávat se s alergeny.
  • Postižený člověk ekzémem by měl spíše upřednostňovat sprchu před koupáním. Když už koupele, tak se doporučují promašťovací oleje. Je nutné vyvarovat se pěnám a agresivním sprchovým gelům. Doručuje se sprchování vlažnou vodou a po koupeli pokožku namazat. Často se ke zklidnění zánětu používají vlažné obklady Jarischovým roztokem.
  • V některých případech, pokud pravidelná a správná léčba nezabírá, může lékař poslat pacienta na světloléčbu, tzv. fototerapii. Je u ní nezbytná pravidelnost, obvykle se provádí po dobu tří měsíců 1- 3x týdně.
  • Ekzém příznivě ovlivňuje pobyt u moře, přiměřené slunění může zlepšit stav kůže na několik týdnů až měsíců. Některé pojišťovny přispívají na ozdravné pobyty alergikům a atopicům.
  • Jsou případy, kdy změna prostředí k bydlení (přestěhování) zcela vymítila projevy atopického ekzému u postiženého jedince.



TIP : vše o bolení a motání hlavy : Bolest hlavy - články, diskuze a rady.

Shrnutí

U atopického ekzému jde ve většině případů o dědičnou dispozici, proto jeho vznik bohužel neovlivníme. Určitými opatřeními však můžeme jeho vzplanutí předcházet a nebo alespoň zmírnit jeho projevy. Každý, kdo zná ekzém tzv. na vlastní kůži, udělá vše, aby se tohoto nepříjemného průvodce svým životem zbavil.

 


Diskuse (29 komentářů)

mjc_hitman, (21. 12. 2010 08:37) Reagovat
no nakoniec som to vyriesil. Vyuzival somasi 2 balenia lipovitanu(mozete skusit aj nieco ine s B vitaminmi) ;) Kedze som sa docital ze kozne problemi suspojene casto s problemom pecene ;) odvtedy sa mi pupence na rukachnespravili. Ostal len ukazovak s praskajucou kozou. Po necelom tyzdnipouzivania masticky "propolisový balzam extra silný" je prst takmerOK. Koza uz nepraska, rany sa uplne zhojili, zhrubnuta kozna sadostava do normalu. ;) Zaujemcovy poslem foto prsta ;)) Skoda len zema nenapadlo odfotit ho pre par dnami ;) Ja ho mam z www.vceliakozmetika.sk, alebo skuste hladat v google.
Andrea, (03. 08. 2011 20:24) Reagovat
Můj přítel(20) má atopický ekzém a poměrně dost rozsáhlý.Jeho kožní mu předepisuje masti které mu nezabírají.Prosím o radu jestli evíte o něčem co zabere...díky
Vojta, (19. 11. 2011 07:40) Reagovat
Reaguji na příspěvěk Andrey z 3.8.2011 a nejen na něj - pomoc existuje a dokonce bez vedlejších účinků.
Lukas H., (24. 04. 2012 09:02) Reagovat
Dobrý den,mrzí mě, že všichni máte tak špatné zkušenosti, ale když čtu, že se většinou jedná pouze o ty s lékaři, jsem na jednu stranu rád! Stejně jako má přítelkyně, která trpí od svého dětství na atopický ekzém, máte mnoho dalších možností, než se stát pokusnými králíky u kožních lékařů.Je mnoho alternativních způsobů léčby, které hlavně nejsou tak drahé jako předepisované medikamenty a neničí Vaše zdraví. Jen hledejte na internetu, zkuste si hypoalergenní diety a vyčistit svůj organismus od škodlivých látek. Návodů je všude docela dost, ale ty dobré musíte hledat.Mnoho štěstí a hlavně zdraví všem!
MILAN KÁBRT, (29. 07. 2012 22:35) Reagovat
Dobrý den,,nevím jak jste na tom s Vašemi Atop. ekzémy, pokuď budete mít zájem mohl bych Vám pomoci.Již už jsem Atop. ekzémy vyléčil a lečím.Napište na Email : LRkabrt@gmail.comnebo zavolejte na tel.734 671 786S pozdravem Milan Kábrt
marcel, (16. 09. 2012 06:35) Reagovat
můžeš mi prosím prozradit o co se jedná?? díky za info na mbxawy2@seznam.cz
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Atopický ekzém.info
Kontakty